Важливою частиною бібліотеки стали класи, які визначають примітивні типи - ті типи, які вважаються вбудованими в мову програмування. Типи мови програмування проектуються на відповідні типи каркаса. Тип, званий в мові Visual Basic - Integer, а в мові C # - int, проектується на один і той же тип каркаса Int32. У кожній мові програмування, поряд з "рідними" для мови назвами типів, дозволяється користуватися іменами типів, прийнятими в каркасі.
Частиною бібліотеки стали не тільки прості вбудовані типи, а й структурні типи, які визначають організацію даних - рядки, масиви, перерахування, структури (записи).
Істотно розширився набір можливих архітектурних типів побудови додатків. Крім традиційних Windows- і консольних додатків, з'явилася можливість побудови Web-додатків.
Число класів бібліотеки FCL велике (кілька тисяч). Тому знадобився спосіб їх структуризації. Логічно класи з близької функціональністю об'єднуються в групи, звані простором імен (Namespace).
Для динамічного компонента CLR фізичної одиницею, яка об'єднує класи та інші ресурси, є збірка.
Основним простором імен бібліотеки FCL є простір System, що містить як класи, так і інші вкладені простору імен. Так примітивний тип Int32 безпосередньо вкладений в простір імен System і його повне ім'я, яке включає ім'я простору - System.Int32.
В простір System вкладений цілий ряд інших просторів імен.
Наприклад, простір System.Windows.Forms містить класи, використовувані при створенні Windows-додатків. Клас Form з цього простору задає форму - вікно, що заповнюються елементами управління, графікою, що забезпечує інтерактивну взаємодію з користувачем.
Важливим кроком у розвитку каркаса Framework .Net стало введення динамічного компонента каркаса - виконавчої середовища CLR. З появою CLR процес виконання програм став принципово іншим.
Компілятори мов програмування, включені в Visual Studio створюють код на проміжному асемблерному мовою IL.
В результаті компіляції проекту, що містить кілька файлів, створюється так званий керований модуль - стерпний виконуваний файл (PE-файл). Цей файл містить код на IL і метадані -Всю інформацію, необхідну для CLR, щоб під її управлінням PE-файл міг бути виконаний.
В залежності від обраного типу проекту, PE-файл може мати різні розширення- exe, dll, mod або mdl.
PE-файл, який має розширення exe, хоча і є exe-файлом, але це не звичайний виконуваний файл. При його запуску він розпізнається як PE-файл і передається CLR для обробки. Виконавче середовище починає
працювати з кодом, в якому специфіка вихідної мови програмування зникла.
Код на IL починає виконуватися під керуванням CLR (з цієї причини код називається керованим).